20

Mar

2016.

Planto preporuke za eksploataciju paulovnije za tehničku građu.

bilten br.1/2016.

prolećne agrotehničke mere za zasade u prvoj godini rasta

uvod

Nije baš idealno ali visoke februarske temperature će uskoro izmamiti vaše paulovnije iz zimskog sna. Budite spremni da blagovremeno reagujete i pružite im sve što im je potrebno za bezbedan i zdrav rast.

Ukoliko ste prošle godine zasadili vaše sadnice, bilo to na proleće ili na jesen, pa i oni koji planiraju da usade naše „čepovane“ sadnice u martu ili aprilu, ovo što sledi je za vas:

preporuka br 1. čepovanje

pre početka vegetacije, ne kasnije kako biljka ne bi uzalud gubila snagu, vrši se njeno sečenje, tzv „čepovanje“ 3 prsta iznad zemlje. Isecite blago ukoso kako se voda ne bi zadržavala.

FOTOGRAFIJE PREGLEDAJTE OVDE

Ranu možete premazati voskom, lepkom ili čak i farbom (ovo nije obavezno). Nakon 20ak dana pojaviće se izdanci od kojih ćete izabrati vaše buduće stablo. Kako? O tom potom, u aprilu, u narednom biltenu.                    

preporuka br 2. tutori-kolje

ne zaboravite da će paulovnija ove godine rasti veoma brzo (između 3 i 6cm dnevno), pri tom raste šuplje i sa ogromnim listom. To znači veliki otpor vetru, tj  opasnost od obaranja, ili u najgorem slučaju zakidanja stabla. Da bismo dobili drvo maksimalne eksploativosti, moramo ga, dok ne odrveni, zaštititi od udara vetra. U te svrhe postavite tutore (kolje) visine 1,5m i 10ak cm od izdanka. Uredno vezujte mladar za pritku. Vodite računa da ne zategnete isuviše kako biste izbegli oštećenja.

Svi koji su od nas kupili jednoipogodišnje sadnice, dobili su ih sa nadzemnim delom koji će vam u prvo vreme dobro doći da pridržite nove izdanke. Ovakav način se inače primenjuje i u voćarstvu. Ipak, ovo je samo pomoćno sredstvo dok ne postavite kolje. Čim to uradite, isecite ove nadzemne delove biljke a mladare vezujte za kolje.

preporuka br 3. đubrenje

bacite veštačko đubre 15-15-15. (ova formulacija je generička, tj na vama je da je odredite u zavisnosti od analize zemljišta).

Napomena

ove prve ovogodišnje mere umnogome zavise od vremenskih prilika. Ako temperature budu kao i do sada visoke za ovo doba godine, budite spremni da veoma brzo reagujete shodno gornjim preporukama. Ipak, nagli pad temperature će odložiti sve ove mere na neko vreme. Jedna od mogućnosti je i pojava kasnih mrazeva nakon kretanja vegetacije. U tom slučaju budite spremni da doživite šok kada budete videli sve te mlade listove koji preko noći pocrne. Ipak, ne brinite, nakon petnaestak dana, biljka sve to regeneriše. Priroda je glavni gazda. Nadamo se da do toga ipak neće doći.